Nerelerde kullanılır ?

Nerelerde kullanılır ?

Gaz Algılama ve Alarm Sistemleri;  endüstri tesisleri, konutlar, kapalı otoparklar, depo-antrepolar, alışveriş merkezleri, eğitim kurumları ile hastanelerden başlayarak maden ocakları ve tünellere kadar gazın var olduğu birçok alanda kullanılmaktadır.

Günümüzde endüstriyel tesislerde proseste ortaya çıkan patlayıcı gazların algılanması can ve mal kayıplarına karşı önlem almak açısından oldukça önemli olduğundan bu konuda diğer gaz alarm dedektörlerinden ayrı olarak Ex-Proof Gaz Algılama ve Alarm Dedektörleri ile çözümler bulunmaktadır.
 

Gaz Algılama ve Alarm Sistemi Dedektör Tipleri

  • LPG Gaz Algılama Dedektörleri
  • Doğalgaz Algılama Dedektörleri
  • Karbonmonoksit(CO) Dedektörleri
  • Yanıcı-Parlayıcı Gaz Algılama Dedektörleri
  • Zehirli(Toksik) Gaz Algılama Dedektörleri
  • Ex-Proof Gaz Algılama Dedektörleri
  • 4-20mA çıkışlı Endüstriyel Tip Gaz Algılama Dedektörleri
Gaz Algılama ve Alarm Sistemi Dedektör Tipleri

Kilisen

Karbonmonoksit (CO) Algılama ve Alarm Sistemleri

Günümüzde alışveriş merkezleri, çok katlı iş merkezleri, oteller , rezidanslar, fuar ve kongre merkezleri ile  kültür-sanat ve eğlence merkezleri gibi birçok binanın yer altında kalan kısımları kapalı otopark olarak projelendirilmekte ve kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra büyük kentlerde  park yeri sorununa çözüm için yer altı otoparkları inşaa edilmektedir. Bu ve benzeri yerlerde  araçların ürettiği zehirleyici gazların ölçülmesi ve otomatik havalandırmanın kontrolü ihtiyaç haline gelmektedir. Ayrıca muhtemel bir araç yangını etkilerinin erken tespiti ve  dumanın tahliyesi de çok önemli bir gereksinimdir.Tüm bu ihtiyaçlar sebebiyle kapalı otoparklarda ve tünellerde zehirli ve yanıcı gazların tespiti ve ölçümlenmesini düzenleyen CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standartizasyon Komitesi) EN 50545-1 standartları getirilmiştir. Bu standartlara uygun olarak tasarlanan bir Karbonmonoksit(CO) ve Azotdioksit(NO2) algılama sisteminde her bölge tek tek izlenmeli ve enerji tasarrufu açısından biriken gazlar için sadece gaz biriken bölgenin fanları açılarak gaz dağıtılmalıdır.Bu sayede önemli ölçüde enerji tasarrufu yapılarak işletme maliyetleri de düşürülebilmektedir.

Karbonmonoksit (CO) Algılama ve Alarm Sistemleri
Otopark ve Tünel Gaz Algılama Sistemleri

Otopark ve Tünel Gaz Algılama Sistemleri

Otopark ve tüneller için standart olan EN 50545-1 sertifikasına sahip otopark gaz algılama sistemine bağlı karbonmonoksit(CO) ve nitrojendioksit(NO2) gaz algılama dedektörleri her bir panel için 4 bölgede toplam olarak max. 128 adet dedektöre kadar kapasitede yönetilebilir. Modbus RS 485 adreslenebilir dedektör bağlantısı ile kolay uygulanabilmektedir. Her bölge için havalandırma vb sistemleri çalıştırabilmek için Fan 1 ve Fan 2 ile alarm kontak çıkışları olabilmektedir.Aynı döngüde farklı tipte gaz dedektörleri sisteme bağlanabilmektedir. Enerji kaybında sistem yedeklemesini sağlayan 2 adet akü kullanılabilmektedir. Karbonmonoksit (0-100 ppm) ve Nitrojendioksit(0-30ppm) değerleri arasında farklı parametrelerde ayarlanabilir alarm seviyelerinde çalışabilmektedir.

Gaz Algılama ve Alarm Sistemleri Çözümlerimiz

Sabit Gaz Dedektörleri
Portatif Gaz Dedektörleri
Alev Dedektörleri
Kontrol Panelleri
Otopark ve Tünel Gaz Algılama Sistemleri

Ücretsiz Keşif Formu