Sistem Odası Güvenliği

Sistem Odası Güvenliği

Güvenliğin Sağlanması: Sistem odaları açısından belki de en önemli ihtiyaç, odanın ve içerisinde bulunan sistemlerinin güvenliğidir. Hem dıştan yönelebilecek siber saldırılara karşı hem de bu alanlara her isteyenin erişememesi adına bir dizi tedbirlerin alınması gereklidir. Sistem odasına girişlerde sınırlandırma getirilmeli ve yalnızca yetkisi olan kişilerin bu alanlara girmesine izin verilmelidir.

Erken Uyarı Ortam İzleme Sistemleri: Sistem odası kurulumu açısından en önemli hususlardan biri de erken uyarı sistemleridir. Sistem odalarında meydana gelebilecek aşırı sıcaklık artışı, duman ve nem algılanması gibi durumların önceden fark edilebilmesi adına, sistem/sunucu odalarının akıllı sensörler ile donatılması gerekmektedir. Ayrıca sistem odalarının sürekli bir şekilde izlenebilmesi ve istenmeyen durumların önüne geçilebilmesi açısından güvenlik kameralarına da gereksinim duyulmaktadır.
 

27001 Bilgi Güvenliği Sertifikasına Uygun Sistem Odası Kurulumu

Enerji İhtiyacı: Sistem odası tasarlanırken  kesintisiz çalışma için enerji ihtiyacının doğru tespit edilmesi çok önemli olup bu ihtiyacı karşılayacak nitelikte enerji desteğinin sağlanması gerekmektedir. Enerji ihtiyacı hesaplanırken sadece günün gereksinimlerine değil, sistem odasının gelecekteki genişleme ihtiyaçlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca enerjinin yalnızca sistem odasında kullanılacak IT ekipmanları ile sınırlı olmadığını, soğutma ile iklimlendirme sistemlerinin de büyük ölçüde enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Oda Zemini Gereksinimleri: Sistem odası kurulumu için genellikle yükseltilmiş zemin tercih edilmektedir. Hem enerji kablolarının hem de sisteme ait kabloların bu döşeme altından götürülebilmesi açısından, zemin en az 50 santimetre yükseklikte olmalıdır. Kabloların zemin altından gitmesi hem görüntü kirliliğinin yaşanmaması hem de aşırı ısınmanın önüne geçilmesi açısından yararlıdır.

27001 Bilgi Güvenliği Sertifikasına Uygun Sistem Odası Kurulumu
Sistem Odası Ortam İzleme Çözümleri

Sistem Odası Ortam İzleme Çözümleri

Sistem Odası Ortam İzleme Sistemi düşünülürken sistem odasında oluşabilecek;  sıcaklık artışı, yangına karşı duman ve ısı alarmı, nem, su sızması, açık kapı uyarısı, titreşim algılama gibi farklı sensörlerden gelen bilgiyi değerlendirip sesli veya ışıklı alarm oluşturmak, sms veya e-mail ile yetkilileri bilgilendirmek, röle veya kontak çıkışlarıyla başka cihazları yönetebilmek amaçlı uygulanan Sistem Odası Ortam İzleme donanım ve yazılımları ile sistem odalarındaki “kesintisiz çalışma ve davamlılık” hedeflenmektedir.

Sistem Odası Yangın Algılama ve Otomatik Gazlı Söndürme Çözümleri

Sistem odalarında yangından korunmaya yönelik önlemlerin en başında cross-zone prensibiyle çalışan bir yangın algılama ve otomatik gazlı söndürme sistemi gelmektedir. Bu sistem sayesinde iş akışı bozulmadan erken evrelerde yangını tespit etmek, personele ve tesise zarar vermeden yangın tehlikesini ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Sunucu odalarında gazlı yangın söndürme sistemleri teknolojisi sunucu odaları olduğu sürece var olmuştur. Geleneksel olarak, birçok bilgisayar odası Halon gazı kullanırdı, ancak bunun çevre dostu olmadığı (ozon tabakasını incelten) ve insanlar için güvenli olmadığı anlaşıldığından bu yana modern bilgisayar odalarında Azot, Argon, Karbondioksit gibi soy gazların kombinasyonlarını ile HFC227ea(FM200) gibi çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkileri olmayan temiz gazlar kullanılmaya başlanmıştır.

Sistem Odası Yangın Algılama ve Otomatik Gazlı Söndürme Çözümleri
Sistem Odası Çözümlerimiz

Sistem Odası Çözümlerimiz

  • Sistem Odası Soğutma / İklimlendirme Sistemleri 
  • Elektrik Kesinti ve Voltaj Salınımına karşı Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Sistemleri
  • Topraklama Yapımı, Sunucu, firewall, router, modem ve switch kurulumları
  • Yangın Algılama ve Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri
  • Yükseltilmiş Taban / Zemin Sistemleri ( Galvanize çelik üstü antistatik PVC)
  • Server Odasına Giriş- Çıkış Geçiş Kontrol Sistemi ( Kartlı, Parmak İzi veya Yüz tanıma)
  • Sistem Odası Girişi ve İçi Güvenlik Kamera Sistemi
  • Ağ / Network Kabloları Düzenleme, Sonlandırma, Test ve Etiketleme 
     

Ücretsiz Keşif Formu

Tüm soru, görüş ve talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.