IP TV Avantajları

IP TV Avantajları

  • Otel misafirlerine göre otel yönetimi kanal ve izleme içerik paketlerini oluşturabilmektedir.
  • Kişiye veya gruba özel kanal listesi, dil seçenekleri vb. kişiselleştirmeler yapılabilmektedir.
  • Otel işletmeleri misafirlere film, müzik, albüm vs gibi içerik satışı yapabilmektedir.
  • Misafirlere özel  kurumsal otel bilgilendirmeleri (tanıtımları) yapılabilmektedir.
  • Resepsiyondan odaya veya belli bir gruba mesaj gönderilebilmektedir.
  • Müşteriler fatura bilgilerini TV üzerinden otelde konakladığı süre boyunca görüntüleyebilmektedir.
  • Oda bakım ekibi TV üzerinden resepsiyona veya oda servisine kayıp veya bozuk eşya bildirimi yapabilmektedir.
  • Otel hizmetleri ( restaurant, spa, fitness center vs) tanıtımları IPTV sayesinde odalardaki televizyonlar üzerinden yapılabilmektedir.
  • IPTV sisteminde Smart TV'ler kullanılarak kullanıcının akıllı telefonundan görüntü ve içerik aktarımını sağlayan Mirroring (yansıtma) veya Chromecast sağlanabilmektedir.
  • Kullanıcılar bu yöntem ile Netflix, BluTV, Exxen, Amazon Prime, Digiturk gibi aboneliklerinin sağladığı içerikleri tablet, telefon veya bilgisayarlarından IPTV ekranına yansıtabilmektedir.

IPTV (Internet Protocol TV)

Uydudan alınan TV yayınlarının izleme noktalarına network/ağ altyapısı  üzerinden dağıtımı yapılan merkezi TV sistemlerinin genel adıdır. Birçok yönden avantajları bulunan IPTV sistemleri günümüzde geleneksel sistemlere göre daha çok rağbet görmektedir. Otellerde oldukça yaygın olarak kullanılan IPTV sistemlerinde çanak antenler vasıtasıyla uydulardan alınan yayınlar IP streamer cihazlarıyla mevcut network üzerinden yapılmaktadır. IPTV sistemlerinde sistem merkezine konulan sunucular sayesinde izleme noktalarında interaktif özellikler kullanılabilmektedir. 

IPTV (Internet Protocol TV)
SMATV (Headend) Sistemi Hakkında

SMATV (Headend) Sistemi Hakkında

Geleneksel Analog SMATV yayın dağıtımında RF band kapasitesi sağlıklı olarak en fazla 80 adet TV kanalı altyapıya dağıtılabilirken , QAM ( Dijital Merkezi Uydu Sistemleri) ile seçilen uydu paketine bağlı olmakla beraber yaklaşık 300-400 TV kanalı izleme imkanına erişilebilmektedir.

QAM(Dijital Merkezi Uydu Sistemleri) yayınları dijital formatta yayınlar olup, görüntülerde bozulma veya zayıflama olmamaktadır. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD yayınlar da QAM sistemler ile izlenebilir hale gelmektedir.

Fiber Optik kablo omurga altyapısı üzerinden uzak mesafelerde sorunsuz TV yayın dağıtımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ayrıca Digitürk, D-Smart ya da Tivibu gibi şifreli platformların yayınları da ilgili platformlar aracılığıyla temin edilen kart/modülleri  kullanarak QAM transmodülatörleri ile kolaylıkla çözülüp dağıtılabilmektedir. 

SMATV ve IP TV Sistemleri

SMATV (Satellite Master Antenna TV) ya da Merkezi Uydu Anten Sistemi; çoklu izleme noktalarının bulunduğu otel , hastane , rezidanslar gibi çalışma ve yaşam alanlarında merkezi anten sistemi ile alınan uydu, karasal, analog veya dijital yayınların istenilen tüm TV izleme noktalarına koaksiyel kablo altyapısı üzerinden iletilmesidir.

SMATV(Headend) sistemler yakın zamana kadar analog (PAL) olarak kurulabilmekteyken; TV yayın teknolojisindeki gelişmeler, uydu tv kanallarının ve dijital platformların artışı, yüksek kaliteli HD yayınların ortaya çıkışı ve büyük ekran boyutlarına ulaşılması, mevcut analog SMATV(Headend) sistemini yetersiz kılmıştır. Bu sebeple QAM modülasyon tekniği ile dijital yayın teknolojisini kullanarak yapılan DVB-C (Digital Video Broadcasting Cable) SMATV (Headend) sistemleri yeni bir çözüm haline gelmiştir.

SMATV ve IP TV Sistemleri

Ücretsiz Keşif Formu

Tüm soru, görüş ve talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.